Ukrajina a USA porušili Dohovor o biologických zbraniach. Rusko zverejnilo ďalšie závažné informácie o nebezpečných ukrajinských biolaboratóriách a zakázanom výskume smrtiacich baktérií financovaného USA

07.03.2022 | 20:20
  0
Spojené štáty „pokryli“ Ukrajinu sieťou biolaboratórií prepojených na americký Pentagón, tvrdí ruské ministerstvo obrany.

Ukrajinské úrady naliehavo ničia patogény skúmané v laboratóriách napojených na americké ministerstvo obrany, uviedli v pondelok predstavitelia ruskej armády s tým, že tieto aktivity dokazujú vojenské účely týchto štúdií.

Na Ukrajine bolo zriadených až 30 biologických laboratórií, ktoré aktívne spolupracujú s americkou armádou, uviedol v pondelok na tlačovom brífingu veliteľ ruských síl rádiologickej, chemickej a biologickej obrany generálporučík Igor Kirillov.

Zoznam partnerov týchto laboratórií zahŕňa Agentúru Pentagónu pre znižovanie obranných hrozieb (DTRA) a Armádny výskumný Inštitút Waltera Reeda (WRAIR) - najväčšie biomedicínske výskumné zariadenie spravované americkou armádou; dodal generál.

Mnohé z týchto laboratórií sú aktívne od čias štátneho prevratu na Ukrajine v roku 2014 a ich vznik v krajine sa zhoduje s nárastom infekčných ochorení v regióne vrátane nemeckých osýpok, záškrtu a tuberkulózy, uviedla ruská armáda.

Po tom, ako ruské sily 24. februára začali vojenskú operáciu na Ukrajine, tieto laboratóriá začali narýchlo ničiť materiály, na ktorých pracovali, vrátane vysoko patogénnych bakteriálnych a vírusových látok, uviedol Kirillov a dodal, že Moskva získala dokumenty týkajúce sa tohto procesu.

Z analýzy dokumentov vyplýva, že laboratóriá pracovali s nebezpečnými infekciami, ako sú antrax a mor.

"Sortiment a nadmerné množstvo biologických látok naznačujú, že práca v týchto laboratóriách bola súčasťou niektorých vojenských biologických programov," uviedol generál a dodal, že len jedno z takýchto laboratórií v západoukrajinskom meste Ľvov zničilo až 320 kontajnerov s patogénmi spôsobujúcimi okrem iného mor, močiarnu horúčku a maltskú horúčku.

"Ak sa tieto zbierky dostanú do rúk ruských expertov, s veľkou pravdepodobnosťou dokážu, že Ukrajina a USA porušili Dohovor o zákaze vývoja, výroby a skladovania biologických a toxínových zbraní a ich ničení (BWC)," povedal Kirillov a dodal, že "to je jediný dôvod, ktorý môže vysvetliť unáhlené zničenie" týchto materiálov.

Generál tiež vyjadril obavy, že všetky biologické materiály potrebné na pokračovanie údajného vojenského biologického programu už boli prevezené do USA.

Kyjev poprel, že by vyvíjal biologické zbrane, a Washington sa k vyhláseniam ruskej armády zatiaľ nevyjadril.

Moskva už dlhší čas vyjadruje znepokojenie nad činnosťou biologických laboratórií financovaných USA, ktoré sa nachádzajú v bývalých sovietskych štátoch. Už skôr poukázala na Lugarské výskumné centrum - laboratórium financované USA v Gruzínsku - ako na miesto, kde sa vykonávajú niektoré nebezpečné experimenty.

Pentagón vtedy takéto obvinenia odmietol ako "ruskú dezinformačnú kampaň".

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

Zobraziť ďalšie

Zaujíma nás Váš názor:

Program rádia
Zmena programu je vyhradená.

  • Bez programu

Tipy a rady


 

Zaujímavosti